poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Woda wodociągowa, czy woda ze studni



     Zarówno woda wodociągowa, jak i z własnej studni wymaga pewnych nakładów finansowych. Woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe ma teoretycznie dobrą jakość, w praktyce, szczególnie przy starej infrastrukturze wodociągowej lub bardzo twardej wodzie, stacja doczyszczania wydaje się wprost niezbędna. Woda ze studni może mieć bardzo dobrą jakość, ale najczęściej wymaga odżelaziania, zmiękczania lub dezynfekcji.




     Kalkulacje są trudne. Jeśli ktoś wprowadza się do nowego budynku musi ponieść koszt przyłącza wodociągowego, a w niektórych miejscach to ogromny wydatek. Z resztą nie wszyscy, nawet w tych czasach, mają możliwość podłączenia się do wodociągów! Za wodę wodociągową trzeba coraz więcej płacić. 
     Jak podano w artykule, z dnia 19.01.2015, Dlaczego woda w Polsce jest tak droga?:

W ciągu ostatnich 14 lat odprowadzanie ścieków podrożało o 220 proc., a woda o 145 proc. Osiągnęliśmy jeden z najwyższych poziomów cen wody względem udziału w wydatkach gospodarstw domowych, ale końca wzrostów nie widać.
 
     Na stronie www.cena-wody.pl można znaleźć aktualne zestawienia wydatków na wodę. Różnice są znaczne. Podsumowanie zestawienia dla gospodarstw domowych, odpis z dn. 2015-04-26, z uwagą, iż w tym momencie dane to ceny dla gospodarstw domowych. W przypadku, gdy gmina dopłaca do cen wody czy ścieków, dopłaty te nie są uwzględniane a prezentowana wartość jest taka, jaką otrzymuje producent wody (cena końcowego odbiorcy + dopłata):




Cena brutto zł/m3
Gdzie

woda
ścieki
suma
Minimum
1,67
2,78
4,45
Wąsewo - Gmina
Maksimum
29,70
39,00
68,70
Stara Kamienica - Gmina
     
     Wybór wody ze studni również wiąże się z różnymi wydatkami. Wykonuje się nowe studnie (wiercone, kopane) lub odnawia stare. Ważne, żeby czyszczenie zrobić porządnie i okresowo powtarzać. Takie zabiegi opisano na stronie http://www.wodawdomu.pl/czyszczenie-studni.

     W ramach czyszczenia studni kopanej wykonywane są:
- wypompowanie wody ze studni
- wybranie warstwy mułu i osadów (do 60 cm)
- oczyszczenie mechaniczne (szczotkowanie ręczne)
- czyszczenie chemiczne (najdokładniejsze czyszczenie cembrowiny)
- uzupełnienie lub wykonanie podsypki żwirowej (specjalnym żwirem filtracyjnym)
- dezynfekcja studni wg  zaleceń PSSE (Sanepidu)
- dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku
- dezynfekcja wody studziennej po usłudze
- drobne naprawy(po wcześniejszym ustaleniu i w ramach możliwości technicznych)
     
W ramach usługi dezynfekcji studni wierconej (głębinowej) wykonywane są:
- intensywne pompowanie (pompą własną lub Klienta) przez określony czas
- dezynfekcję roztworem dezynfekcyjnym na całej głębokości studni
- dezynfekcją dna studni dezynfekantem stałym
- dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku

     W obu przypadkach: poboru wody z własnego ujęcia i korzystanie z wodociągu zbiorczego, w zależności od jakości wody, stosuje się odpowiednie stacje doczyszczania i uzdatniania wody. Takie stacje wymagają nieraz odpowiednich materiałów do eksploatacji, np. soli tabletkowanej lub nadmanganianu potasu, okresowego przeglądu serwisowego, wymiany promiennika UV. Filtry powodują powstawanie popłuczyn, co wiąże się z dodatkowymi ściekami, dodatkowy koszt powstaje, gdy odprowadzane są do szamba lub kanalizacji.

     Jest jeszcze jedna możliwość. Równoczesne korzystanie z wody wodociągowej i ze swojego ujęcia. To wszystko trzeba przekalkulować, choć nie wszyscy mają wybór...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.