czwartek, 8 stycznia 2015

Badania wody



     Problemów z wodą może być dużo różnych, a to jest za twarda, czasem śmierdzi, barwi, zdarza się, że po prostu nie smakuje.
     Jednym z problemów może być nadmiar związków żelaza, którego obecność w wodzie przynosi wiele konsekwencji. Wiadomo, że jeśli żelaza jest zbyt dużo należy zastosować proces odżelaziania (usuwanie Fe). Zwykle równocześnie odbywa się odmanganianie (usuwanie Mn), bo Fe i Mn lubią być w nadmiarze równocześnie, na szczęście najczęściej za jednym zamachem można się ich pozbyć z wody. Do tego, żeby wybrać i ocenić przynajmniej szanse sukcesu zaproponowanego sposobu odżelaziania konieczne są oczywiście badania wody i to nie tylko określające stężenie żelaza.

     Kiedy użytkownik wody domyśla się, że żelazo jest obecne, czy w ogóle rozsądnie podchodzi do wody (szczególnie w przypadku własnej studni), udaje się z wodą w miejsce, gdzie można ją przebadać. Może też wezwać próbkobiorcę.
     Po odpowiednim pobraniu próbki, zgodnie z zaleceniami, w laboratorium wykonuje się sprawdzenie wartości kilku podstawowych wskaźników i składników wody. Nawet w dość ograniczonej formie pokazują "co wodzie dolega".
     Te podstawowe badania, zwane fizykochemicznymi, to:
·     barwa
·     mętność
·     zapach
·     smak - jeśli nie wiadomo, czy nie ma bakterii chorobotwórczych, nie bada się
·     odczyn pH
·     mangan (Mn)
·     żelazo (Fe)
·     twardość ogólna
·     azotany (N-NO3)
·     azotyny (N-NO2)
·     utlenialność (indeks nadmanganianowy)
·     jon amonowy (amoniak, N-NH4+)
·     przewodność
·     chlorki (Cl-)
·     siarczany (SO42-) - zawartość nie musi być badana
     A potem potrzebna jest już odpowiednia analiza, zaczynając od porównania z obowiązującymi przepisami, wymaganiami i potrzebami użytkowników.

     ECONET proponuje badania fizykochemiczne w cenie 99 zł.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.