poniedziałek, 26 stycznia 2015

Prędkość filtracji w odżelazianiu     O prędkości filtracji można również przeczytać we wpisie Odżelazianie wody – klasyka, cz. 1. Zatem wstępnie wiadomo jak się oblicza taką prędkość filtracji. A odżelazianie wymaga, żeby zachowana była konkretna wartość, bo za szybko przepływająca woda nie zdąży zostawić żelaza. Czyli efekty odżelaziania mogą być marne.     Prędkość filtracji związana jest z ilością wody przepływającą w danym czasie, przez konkretną powierzchnię filtracyjną. Zatem w celu uzyskania pożądanej wartości prędkości filtrowania wody, którą w skrócie zapiszemy vf = Q/S (Q - przepływ wody, wyrażony w m3/h, S - powierzchnia filtracyjna, w m2), jeśli wiemy ile wody należy oczyścić, dobiera się niezbędną powierzchnię filtracyjną, czyli filtr o odpowiednim przekroju lub kilka, tak by zgadzała się sumaryczna powierzchnia .
     Start. Odkręcamy wodę i sprawdzamy jak szybko przepłynie. Do tego nie będzie potrzebny prędkościomierz, ale naczynie o danej pojemności, stoper i coś do zmierzenia średnicy (lub innych wymiarów, w zależności od przekroju) filtra. Mierzy się czas, w którym napełni się naczynie - w ten sposób otrzymuje się Q, a S to powierzchnia, którą oblicza się na podstawie pomiarów wielkości filtra.
     W uzdatnianiu wody można podać następujące rodzaje filtrowania wody, w zależności od prędkości filtracji:
filtracja powolna vf = 0,1 do 0,3 m/h,
pospieszna (taka jest stosowana w domowych filtrach wody) vf = 3 do 12 m/h,
superpospieszna vf = 15 do 60 m/h.
     A w odżelazianiu? W odżelazianiu, jak przy innym rodzaju filtrowania, ważne jest zastosowane złoże, jakość wody. Liczy się też rozbiór wody, czy podczas płukania filtra jakość wody będzie zadowalająca (bo wtedy płukany filtr nie pracuje, zatem sumaryczna powierzchnia jest mniejsza). W domowych stacjach uzdatniania wody, przy poprawnie dobranym odżelaziaczu nie ma problemu, gdyż jego płukania ustawia się na godziny nocne, kiedy nie ma rozbioru wody. A w razie niespodziewanej sytuacji przez moment będzie dopływała woda nieuzdatniona. Inaczej jest przy większym zapotrzebowaniu na wodę. Wówczas powierzchnię filtracyjną, liczbę filtrów dobiera się tak, aby podczas regeneracji jednego filtra, prędkość filtracji w pracujących urządzeniach nie przekraczała zakładanej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.