piątek, 23 stycznia 2015

Dezynfekcja wody



     Dezynfekcja wody to temat pozornie bezpośrednio nie związany z odżelazianiem. Mikrobiologiczne zanieczyszczenia wody są poważnym niebezpieczeństwem dla zdrowia konsumentów. Tu wyłania się problem otrzymywania takiej jakości wody, która nie będzie sprzyjała rozmnażaniu się mikroorganizmów, w tym chorobotwórczych. Niedostateczne odżelazianie wody jest jedną z przyczyn powstawania biofilmów w przewodach wodociągowych, co oczywiście wiąże się z powstaniem  znakomitych warunków do bytowania i ochroną mikroorganizmów przed środkami dezynfekującymi. Skuteczna dezynfekcja jest istotnym i trudnym zadaniem zarówna w przygotowaniu wodociągowej, jak i wody z lokalnych ujęć, np. z przydomowych studni.

     Jak pisał żyjący przed naszą erą, rzymski kronikarz: na moczarach żyją niewidoczne żyjątka, które przez usta i nos przedostają się do organizmu i wywołują ciężkie schorzenia. Doświadczenia naukowe związane z wodą rozpoczęły się w drugiej połowie XIX w. To niesamowite, ale dopiero wtedy powoli zaczęto zdawać sobie sprawę, iż poprzez wodę mogą przenosić się bakterie chorobotwórcze. Z resztą kiedyś ludzie nie wierzyli, że jest coś takiego jak bakterie, wirusy. Przerażającą ilustracją wydarzenia, kiedy to w wyniku skażenia wody w studni przez ścieki, rozprzestrzeniła się epidemia cholery i w ciągu 10 dni zmarło 500 osób,  jest rycina Death’s dispensary, czyli Apteka śmierci - umieszczona powyżej. Źródło informacji:  Wolfgang Roeske Dezynfekcja wody pitnej.

Badania bakteriologiczne, które wykonuje się, sprawdzając, czy woda nadaje się do spożycia:
WSKAŹNIK
JEDNOSTKA
NORMA2
ogólna liczba mikroorganizmów w temp 22oC po 72 h
liczba mikroorg./1 ml
100
ogólna liczba mikroorganizmów w temp 36oC po 48 h
liczba mikroorg./1 ml
50nie jest oznaczana2
liczba bakterii grupy coli 3
liczba bakterii/100ml
0
liczba bakterii E. coli
liczba bakterii/100ml
0
1 wg Dz. U. z 2006 r. Nr 123, poz. 858
2 wg Dz. U. z dn. 29 kwietnia 2010 r.
3 Dopuszcza się pojedyncze bakterie wykrywane sporadycznie, nie w kolejnych próbkach, do 5 % próbek w ciągu roku.

     Bakterie chorobotwórcze i wirusy mogą występować w wodach ujmowanych w celach pitnych. Bakterie nie zmieniają w istotny sposób istotny chemizmu wód, zagrażają one jednak zdrowiu i życiu konsumentów. Do wód podziemnych przenikają wraz z zanieczyszczeniami komunalnymi, bytowymi, rolniczymi. Wody zanieczyszczone ściekami bytowymi mogą być przyczyną wielu chorób, a nawet epidemii (cholera, czerwonka). Wirusy mogą wywołać żółtaczkę. Niebezpieczne są również pasożyty – ameba, tasiemiec. Bakterie mogą pogarszać smak, zapach i mętność wody.
     W przypadku ujęć lokalnych, jeśli już stwierdzono, że wskaźniki mikrobiologiczne zostały przekroczone, albo podczas uruchamiania nowej instalacji wodociągowej, po awarii, zalaniu studni, należy przede wszystkim pomyśleć o odkażeniu chemicznym. W zależności od potrzeb dezynfekuje się również studnię lub instalację wodociągową.
     Po takim czyszczeniu środkami na bazie chloru, właściwie w każdym wypadku warto zastosować lampę bakteriobójczą UV, choćby woda miała wysoką jakość – to również doskonałe działanie profilaktyczne. Promieniowanie UV skutecznie niszczy drobnoustroje, szczególnie bakterie Escherichia coli i inne z grupy coli oraz z rodzajów Legionella, Shigella, Pseudomonas, clostridium, Salmonella, gronkowce, pierwotniaki Cryptosporidium parvum i Giardia lamblia. Lampa bakteriobójcza UV nie powoduje żadnych zmian w składzie chemicznym wody – nie zmienia smaku ani zapachu, nie powoduje powstawania ubocznych produktów dezynfekcji.
     Jednym z najważniejszych zadań zakładów wodociągowych to uzyskanie wody bezpiecznej pod względem bakteriologicznym i obecności pasożytów. Równie ważne jest to,  aby jej skład nie sprzyjał powtórnemu ich rozwojowi. W zdecydowanej większości przypadków woda musi być poddana dezynfekcji chemicznej. Najczęściej to co wyczuwamy w naszej kranówce to związki chloru, które budzą nieprzyjemne doznania organoleptyczne, bo woda śmierdzi, gorzej smakuje. Związki chloru, zarówno chlor gazowy, dwutlenek chloru, podchloryn sodu, to sposób na skuteczną dezynfekcję. Środki te mają swoje wady i zalety. Rozsądnie dozowane do wody mogą uchronić nas przed jej skażeniem. Fakt, iż wyczuwamy zapach chloru to niestety konsekwencje, z którymi ciągle będziemy się jeszcze spotykać. W przypadku wody wodociągowej, stosując doczyszczanie wody również warto zaopatrzyć się w lampę UV, co stanowi głównie profilaktyczną ochronę, w przypadku awarii lub ogólnie niedostatecznej jakości wody.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.