piątek, 27 lutego 2015

Lampy bakteriobójcze UV - skuteczna dezynfekcja wody



     Lampy UV inaczej zwane sterylizatorami znalazły zastosowanie do dezynfekcji wody. Urządzenia wykorzystują bakteriobójcze promieniowanie UV o długości fali 254 nm. Działanie tego promieniowania polega na absorpcji promieniowania UV przez struktury genetyczne DNA drobnoustrojów. Powoduje ono zniekształcenia w DNA uniemożliwiając proces jego ponownego odtworzenia - niszczone są nie tylko DNA, lecz również błona komórkowa, białka, lipidy i enzymy.  Z tego powodu taki sposób jest powszechnie stosowany w usuwaniu bakterii, grzybów, pasożytów i glonów.


Lampy bakteriobójcze UV do dezynfekcji wody


     Dawka promieniowania konieczna do dezaktywacji zależy od niszczonych organizmów (pasożyty dzielnie się bronią), formy (zarodniki bakterii są bardziej odporne), w jakich skupiskach występują i czy są zaadsorbowane na zawiesinach (wody mętne trudniej dezynfekować). Ustalono, iż dawka 400 J/m2 zwykle wystarczy dla  zabicia 99,99% mikroorganizmów, które mogą być zagrożeniem dla zdrowia. Skuteczność potwierdza się badaniami mikrobiologicznymi.
 
     Podczas takiego sposobu dezynfekcji nie wprowadza się żadnej chemii do wody, czyli nie ma również problemu z nieprzyjemnym smakiem i zapachem wody. Dlaczego zatem nie pozostać tylko przy takiej metodzie zamiast chlorować, ozonować wodę? Problemem jest to, iż promienie UV działają w miejscu użycia. Czyli woda przepływa przez sterylizator UV i wówczas jest dezynfekowana. Niestety przy rozległej sieci wodociągowej może dojść do ponownego skażenia. Przy użyciu środka chemicznego możemy od tego uciec, zapewniając jego nadmiar, spowodować efekty dezynfekcji w dalszych odcinkach sieci.
     Warunkiem skutecznej dezynfekcji, również chemicznej, jest usunięcie z wody zawiesin. W przypadku lamp UV dodatkowo producenci zwracają uwagę, aby chronić rurę osłonową przed osadami, w tym celu woda powinna być odżelaziona i odmanganiona.
     Ponieważ użytkownicy, którzy korzystają z własnych ujęć, nie mają rozległej rozdzielczej sieci wodociągowej, zatem lampa UV może być z powodzeniem stosowana w takich instalacjach. Jest to również doskonałe zabezpieczenie jakości wody wodociągowej, która może ulec wtórnemu skażeniu.
Przykładowe zastosowanie lampy UV w domu jednorodzinnym:
stacja doczyszczania wody

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.