piątek, 6 lutego 2015

Własna studnia i płacenie za ścieki



     Na portalu Prawo - Rzeczpospolita można było przeczytać artykuł związany z problemami wodnymi (Paweł Pelc, Woda, palący problem, z dn. 01.11.2012 ). Dokładnie chodzi o to jak należy, można rozliczać się z przedsiębiorstwem wodociągowym korzystając z ich usług tylko przy odbiorze ścieków, mając własną studnię. To nie takie proste, gdyż zwykle opłaty za ścieki wyznaczane są na podstawie poboru wody.

Ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie:
1.
wskazań urządzeń pomiarowych (koszty jego nabycia, zainstalowania i utrzymania ponosi odbiorca usług) - wodomierza (tu raczej "ściekomierza"),
2.
w przypadku braku takich urządzeń pomiarowych, ilość odprowadzonych ścieków ustala się na podstawie pisemnej umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków, zawartej między przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym a odbiorcą usług – jako równą ilości wody pobranej lub określonej w tej umowie.

Ilość wody dostarczonej do nieruchomości ustala się na podstawie:
1. wskazań wodomierza głównego,
2. w przypadku braku wodomierza, ilość zużywanej wody ustala się w oparciu o przeciętne normy zużycia wody.

     Istnieje też możliwość uwzględnienia w rozliczeniach ilości wody bezpowrotnie zużytej i nie odprowadzonej do systemu kanalizacyjnego (przykładowo woda do podlewania), ale jest to możliwe jedynie, gdy wielkość tego zużycia ustalona jest na postawie dodatkowego wodomierza, który instalowany jest na koszt odbiorcy usług, a nie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjnego (wodomierz główny montowany jest na koszt przedsiębiorstwa).
Reszta informacji, podstawy prawne, zwrócenie uwagi na ochronę konsumenta - w artykule!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.