czwartek, 12 marca 2015

Filtry wody ze złożem neutralizującym - wymiana dolomitowego złoża filtracyjnego



     Dolomit prażony lub podobne złoża stosuje się jako materiały filtracyjne neutralizujące, czyli podnoszące odczyn pH. Takie złoże radzi sobie również z manganem i niewielkimi stężeniami żelaza. Ponieważ jest to skała zbudowana z węglanów wapniowo-magnezowych, rozpuszcza się, jednocześnie „zużywając” dwutlenek węgla, będący przyczyną kwaśnego odczynu wody (to zaleta, bo często woda potrzebuje podniesienia odczynu pH).




     Na rynku znaleźć można wiele takich złóż, które podobnie działają, jednak uwagę należy zwrócić na warunki eksploatacyjne. Przykładowo IMERYS - wymaga stosunkowo długiego czasu kontaktu wody ze złożem, zależnym od zawartości w wodzie dwutlenku węgla. Złoże to może być stosowane w filtrach pracujących okresowo.  Inne warunki eksploatacyjne zakłada się dla złoża COROSEX. Gdyby woda zbyt długo kontaktowała się z tym materiałem filtracyjnym, odczyn pH zwiększyłby się, uzyskując wartości nawet 11 -12. Dlatego to wypełnienie można stosować jedynie dla filtrów pracujących w systemie ciągłym.
     Wróćmy do informacji podanych w Dolomit w odżelaziaczach. Ponieważ złoże dolomitowe to chemicznie węglan wapniowo-magnezowy CaMg(CO3)2  i na związanie 1 g agresywnego dwutlenku węgla zużywa się teoretycznie 1,06 g masy dolomitowej, a praktycznie, uwzględniając straty podczas płukania, jest to 1,3 g, to po pewnym czasie takie złoże najlepiej wymienić, ewentualnie uzupełnić. 
     O konieczności wymiany, np. w domowym filtrze wody decyduje głównie to, czy złoże jeszcze radzi sobie z uzdatnianiem wody. Zastosowane niewłaściwe może przysporzyć wielu problemów, choćby ekipie wymieniającej złoże, zbijając się w trudne do rozbicia grudy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.