środa, 8 kwietnia 2015

Śmierdząca ciepła woda     Kto doznał tej "przyjemności" ten wie, o czym będzie ten wpis. To najczęściej nie zapach, który się nie podoba, tylko okropny smród, bowiem pochodzący od obecnego w wodzie siarkowodoru. Temat nie jest bezpośrednio związany z odżelazianiem, lecz czasem się łączy ze sobą. Warto jednak znać przyczyny i sposoby rozwiązania, gdyby pewnego dnia trudno było korzystać z wody, z powodu jej zapachu "zgniłych jaj".
     Po pierwsze należy stwierdzić, czy nieprzyjemny zapach wody dotyczy  tylko ciepłej wody. To ważne, gdyż i woda zimna może zawierać siarkowodór, wówczas to sprawa źródła wody. Siarkowodór często występuje razem z żelazem i jest wtedy naturalnym składnikiem, który można wyeliminować np. podczas filtracji przez złoże odżelaziające Greensand Plus lub filtry węglowe z odpowiednio dobranym węglem aktywnym. 

     Po drugie, gdy już wiemy, że to śmierdzi ciepła woda, szukamy instrukcji do podgrzewacza wody. A tam można znaleźć cenne uwagi:
 
1. W wodzie o małej zawartości tlenu mogą rozmnożyć się zmniejszające zawartość siarczanów bakterie żywiące się wodorem uwalniającym się na anodzie. Powstający przykry zapach podgrzanej wody można usunąć jedynie poprzez wymianę anody ochronnej na tzw. anodę przeciwprądową. Koszty takiej wymiany ponosi użytkownik. Fragment pochodzi z instrukcji Storacell, Junkers Bosch Termotechnik.

2. Przykry zapach lub ciemne zabarwienie wody w zasobniku spowodowane jest obecnością zmniejszających zawartość siarczanów bakterii występujących w wodzie o małej zawartości tlenu. Czyszczenie zbiornika, wymiana anody ochronnej i podgrzanie wody do temperatury 60°C. Jeżeli to nie wystarczy, zaleca się montaż anody przeciwprądowej. Koszty montażu ponosi użytkownik. Fragment pochodzi z instrukcji Storacell, Junkers Bosch Termotechnik.

3. W celu wyeliminowania ewentualnego zapachu siarkowodoru (zapach spowodowany przez bakterie żyjące w ubogiej w tlen wodzie) zalecamy przestrzegać okresowego czyszczenia zbiornika i wymiany anody oraz dodatkowo, raz na jakiś czas, niezależnie od standardowej nastawy temperatury, przegrzanie wody w zbiorniku do temperatury powyżej 65°C. Fragment pochodzi z instrukcji Bawar, NIBE-BIAWAR.

4. Przy wodzie ubogiej w tlen może dojść do rozwoju bakterii w czasie eksploatacji zasobnikowego podgrzewacza wody. Powstający w ten sposób nieprzyjemny zapach można usunąć poprzez krótkotrwałe uruchomienia podgrzewacza z temperaturą powyżej 60oC, czyszczenie zbiornika czy też wymianę anody magnezowej. (...)
W czasie użytkowania ogrzewacza, przy wodzie ubogiej w tlen może dojść do rozwoju bakterii redukujących zawartość siarczanów, które pobierają pożywienie z produkowanego przez anodę tlenu. Powstający w ten sposób nieprzyjemny zapach można usunąć wyłącznie poprzez wymianę anody magnezowej na tzw. anodę tytanową zasilaną ze źródła prądu zewnętrznego. Koszt wymiany i przeróbek w tym przypadku ponosi użytkownik. Fragmenty pochodzą z instrukcji Berenta, IDRA TOP.

     Czyli jak rozwiązać problem zapachu ciepłej wody? W skrócie:
1. wymiana anody magnezowej, na nową magnezową lub trwalszą tytanową,
2. chlorowanie instalacji (siarkowodór + podchloryn sodu = substancja bez zapachu),
3. okresowe przegrzewanie instalacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.