piątek, 10 kwietnia 2015

Zmiękczacze wody w budynkach wielorodzinnych     Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym podejściem do poprawy jakości wody - najczęściej wodociągowej, czyli do doczyszczania wody, w budynkach wielorodzinnych, apartamentowcach jest zastosowanie centralnej stacji filtrów.      Do typowych rozwiązań należą: 
1. zmiękczanie z zastosowaniem żywicy jonowymiennej, co ma bardzo dobry wpływ na żywotność i wydajność instalacji wodociągowej oraz centralnego ogrzewania; 
2. filtracja na złożu węglowym, poprawiająca smak i zapach wody, a tym samym podwyższająca komfort życia mieszkańców; 
3. dezynfekcja za pomocą bakteriobójczych lamp UV, gwarantująca bezpieczną i zdrową wodę, pozbawioną organizmów chorobotwórczych. 
4. filtry mechaniczne jako uzupełnienie instalacji. 

     Zdecydowanie najczęściej wybierane są zmiękczacze wody. Sam proces zmiękczania wody został już opisany wcześniej, np. Odżelaziacz lub zmiękczacz, Komu potrzebny zmiękczacz do wody.
 
     W budynkach wielorodzinnych warto stosować zmiękczacze w układzie wahadłowym, tzw. duplex lub twin. Oznacza to, że zamontowane są dwa zbiorniki z żywicą zmiękczającą, działające naprzemiennie. W ten sposób do odbiorców dopływa nieprzerwanie woda zmiękczona. W przeciwieństwie do pojedynczych kolumn zmiękczających, kiedy to na czas regeneracji użytkownik dostaje wodę surową – niezmiękczoną. Sterowanie elektroniczne pozwala na odpowiednie przełączanie trybu pracy zbiorników – po wyczerpaniu się zdolności jonowymiennej żywicy w jednym zbiorniku, rozpoczyna się jej regeneracja i w tym momencie wodę zmiękczoną produkuje drugi zbiornik.
 
Zmiękczacz Econet Duplex FZm

     Należy zawsze przeprowadzić kalkulację, jakiej wielkości wybrać zbiorniki filtracyjne, czy ma to być układ zbiorników, czy może ekonomicznie będzie stosować jeden filtr, który płucze się w nocy. Koniecznie w kalkulacjach uwzględnia się twardość wody, bo z tego wynika częstotliwość regeneracji, a zatem zużycie soli i powstanie wód popłucznych, czyli dodatkowych ścieków, za które też ponosi się opłaty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.