środa, 1 kwietnia 2015

Woda może być korozyjna



Można zastanawiać się nad problemem, czy istnieje powiązanie pomiędzy tym, że coś koroduje (coś, czyli rury, urządzenia ze stali) i wodą zmiękczoną.
 

Należy zacząć od pojęcia korozji. Jest to stopniowe niszczenie tworzyw metalowych i niektórych niemetalowych, wskutek chemicznego lub elektrochemicznego oddziaływania środowiska korozyjnego, w wyniku którego zmieniają się stan i właściwości niszczonego tworzywa. Kiedy woda jest korozyjna? To złożone zagadnienie, nie opierające się tylko na jednym parametrze, np. twardości wody. Z tym wskaźnikiem można powiązać pojęcie stabilności chemicznej. Mówimy, że woda jest stabilna chemicznie, jeżeli w określonych warunkach ciśnienia i temperatury nie powoduje korozji materiałów oraz nie są z niej wytracane związki trudno rozpuszczalne. Odnosząc się do pierwszego przypadku woda będzie agresywna korozyjnie, a do drugiego zaobserwujemy skłonność do wytrącania nadmiernych ilości węglanu wapnia, co też może intensyfikować korozję pod warstwą osadów. Oba stany nie są pożądane.
Woda wodociągowa, która w żaden sposób nie jest doczyszczana już w budynku, np. zmiękczana, również może wykazywać właściwości korozyjne. Istnieje kilka czynników, które na tę właściwość wpływają (również twardość wody, lecz w połączeniu z odczynem pH, obecnością i stężeniem tlenu rozpuszczonego). Przykładowo woda działa korozyjnie jeśli równocześnie jest kwaśna, z dużą ilością tlenu rozpuszczonego i bardzo miękka. To jednak nie reguła i chodzi tu głównie nie o twardość ogólną, ale twardość węglanową. Ogólnie można stwierdzić, że woda powinna się charakteryzować taką twardością, żeby niewielkie ilości osadów się jednak wytrącały. Odpowiedź na to jaka ma być właściwa wartość twardości jest uzależniona np. od wartości odczynu pH, a z tym się wiąże zawartość dwutlenku węgla agresywnego w wodzie.
Najbardziej właściwe dla zapobiegania korozji jest z jednej strony niedopuszczenie do agresywności korozyjnej, a z drugiej do nadmiernego wytrącania się osadów, co też może wpłynąć na uszkodzenie materiałów. Do oceny korozyjności nie wystarcza znajomość twardości ogólnej wody, lecz należy wykonać badania w celu obliczenia odpowiednich wskaźników, np. indeksu Langeliera lub Ryznara.
Zatem instalując zmiękczacz wody unikamy przede wszystkim tworzenia się nadmiernych ilości osadów, gdyż usuwane są sole wapnia i magnezu. Korozyjna jest woda destylowana – ma bardzo niski odczyn pH. Woda zmiękczona, mając kontakt z powietrzem pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, aż do uzyskania stanu równowagi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.