wtorek, 13 października 2015

Wody wykorzystane jako surowiec do produkcji wody do spożycia



     Zwykle korzysta się z wód podziemnych. Praktycznie nie spotyka się sytuacji, żeby dom jednorodzinny korzystał z wody powierzchniowej, z uwagi na problemy jak takie ujęcie wody przystosować. Jednakże woda powierzchniowa może być i jest często pobierana w tym celu – by stanowiła źródło wody do picia i na potrzeby gospodarcze.


      Dyrektywa Rady z dnia 16 czerwca 1975 r. dotycząca wymaganej jakości wód powierzchniowych przeznaczonych do pozyskiwania wody pitnej w Państwach Członkowskich (75/440/EWG), została już uchylona mocy Decyzji Wspólnego Komitetu EOG Nr 125/2007 i nie obowiązują już od końca 2007 roku, ale ważne jest wciąż to, że dzieli ujmowane wody, które są lub mogą być wykorzystane jako surowiec do produkcji wody do spożycia na trzy kategorie jakości wody: A1, A2 i A3, w zależności od wartości granicznych wskaźników jakości wody i od w następstwie tego stosowanych procesów oczyszczania wody.
Z tą dyrektywą ściśle związane jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 listopada 2002, w sprawie wymagań jakim powinny odpowiadać wody powierzchniowe wykorzystywane do zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczona do  spożycia (Dz.U. 2002 nr 204 poz. 1728).

     Do kategorii A1 zalicza się wody najczystsze, wymagające prostego uzdatniania fizycznego, przede wszystkim filtracji i dezynfekcji.

     Kategoria A2 obejmuje wody gorszej jakości, wymagające wielostopniowego uzdatniania fizycznego i chemicznego, w szczególności wstępnego utleniania, koagulacji, flokulacji, dekantacji, filtracji i dezynfekcji.

     Wody kategorii A3 to wody najbardziej zanieczyszczone, wymagające wysoko sprawnego uzdatniania fizycznego i chemicznego.

     Wymagania jakie powinna spełniać woda w danej kategorii określono w załączniku do rozporządzenia. Przykładowo graniczne stężenie żelaza i manganu wynosi odpowiednio:
Składnik wody
A1
A2
A3
Żelazo rozpuszczone
0,1 mg/l
1 mg/l
1 mg/l
Mangan
0,05 mg/l
0,1 mg/l
1 mg/l
     Dla przypomnienia woda przeznaczona do picia może zawierać maksymalnie 0,2 mg/l żelaza oraz 0,05 mg/l manganu*.

     Ponadto stwierdza się iż: Wody powierzchniowe posiadające cechy fizyczne, chemiczne i mikrobiologiczne różniące się nieznacznie od obowiązkowych wartości granicznych odpowiadających oczyszczaniu rodzaju A3 nie mogą być wykorzystywane do pozyskiwania wody pitnej. Jednakże także niższej jakości wody mogą w wyjątkowych okolicznościach być wykorzystywane pod warunkiem zastosowania odpowiednich procesów – w tym mieszania składników – w celu dostosowania cech jakościowych wody do poziomu standardu jakości dla wody pitnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.