wtorek, 27 czerwca 2017

Muszę uzdatnić wodę - co zrobić?    Proces doboru metod i urządzeń do oczyszczania wody rozpoczyna się od wykonania badań jakości wody. Próbkę wody pobiera się samodzielnie lub zamawia usługę w odpowiednim laboratorium. Po porównaniu z normami, uwzględniając własne odczucia i spostrzeżenia, wiadomo co koniecznie trzeba z wody wyeliminować. 
    W celu usunięcia konkretnego rodzaju zanieczyszczenia należy wybrać odpowiedni sposób (metodę) uzdatniania wody. To powinno się pozostawić fachowcom, niemniej jednak warto sobie zdawać sprawę, iż główne procesy służące do uzdatniania wody to:

- odżelazianie i odmanganianie = usuwanie żelaza i manganu – do tego służą odżelaziacze,
- filtracja mechaniczna = usuwanie zanieczyszczeń mechanicznych, piasku – z pomocą filtrów mechanicznych,
- zmiękczanie = zmniejszenie lub usunięcie twardości wody – za pomocą zmiękczaczy,
- filtracja węglowa = adsorpcja na węglu aktywnym – filtry węglowe służą do poprawy właściwości organoleptycznych wody, usuwanie zanieczyszczeń organicznych, takich jak substancje humusowe,
- wymiana jonowa – usuwanie odpowiednich kationów i anionów – przykładem jest zmiękczanie, czyli zmniejszenie zawartości kationów wapnia i magnezu, oraz jonu amonowego, żelaza i manganu, czasem anionów, szczególnie azotanów
- dezynfekcja = zniszczenie organizmów patogennych – chemiczna (środki chemiczne, najczęściej z chlorem), fizyczna (lampy bakteriobójcze UV).

    To oczywiście nie rozwiązuje wątpliwości, np. jaką metodą odżelaziać wodę, czy takim sposobem zostanie usunięty mangan, a co z zapachem siarkowodoru? Czy podczas zmiękczania wody zostaną usunięte jakieś inne kationy, czy zmiękczanie nie będzie powodowało, że powstanie zbyt miękka woda? A dezynfekcja – czy chemiczna, czy za pomocą lampy bakteriobójczej UV?

    Woda przeznaczona do picia to roztwór, zawiera wiele składników, dlatego nie zawsze można uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na pytania takie jak: „jeśli w wodzie jest żelazo to co wtedy wybrać?”, „jeśli woda jest mętna, albo ma zbyt niski odczyn pH, wówczas co zrobić?”.

    Istnieją metody uzdatniania wody, które zdecydowanie warto polecić, bo sprawdzają się w wielu przypadkach, jak choćby odżelaziacze ze złożem katalitycznym Greensand Plus (w układzie z hydroantracytem). Jednocześnie funkcjonują technologie, których nie zaleca się, bo przy danym składzie wody, prawdopodobnie nie przyniosą oczekiwanych efektów. Przykładowo, usuwając żelazo i mangan, szczególnie jeśli woda jest twarda, nie jest dobrym pomysłem stosowanie złoża dolomitowego, chyba, że jest to filtr w funkcji doczyszczającej – nie jako główny stopień filtracji. Często popełnianym błędem jest zastosowanie tylko zmiękczacza, jako odżelaziacza, jeśli np. woda zawiera siarkowodór albo stężenie żelaza lub manganu jest bardzo wysokie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.