środa, 21 stycznia 2015

Aspekt zdrowotny - czy żelazo szkodzi


     Odpowiednie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, co jakiś czas się zmienia. Niektóre wskaźniki są nowe, inne w niewyjaśnianych okolicznościach znikają. Jednak maksymalna, dopuszczalna zawartość żelaza zawsze jest podawana. 




     W rozporządzeniu z 1990 r., które wydał Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, woda przeznaczona do picia i na potrzeby gospodarcze mogła zawierać 0,5 gFe/m3. Dzisiaj mamy zaostrzone przepisy, gdyż maksymalne stężenie to 200 μgFe/l = 0,2 mgFe/dm3 = 0,2 gFe/m3.
Skoro taka norma jest, to pewno nie można na co dzień pić wody zalżelazionej. Tylko dlaczego? Hm, tu trzeba by było pytać lekarzy, a najprościej i najszybciej wyszukiwarki internetowej. Można znaleźć kilka informacji, na temat funkcji żelaza w funkcjonowaniu organizmu ludzkiego, choć tak naprawdę nie daje to zupełnie jednoznacznych odpowiedzi. Najłatwiej odnaleźć opisy wszelkiego rodzaju preparatów potrzebnych, kiedy organizm cierpi na niedobory żelaza.

1. Wikipedia: Chociaż organizm ma dość dobrze rozwinięte mechanizmy regulacyjne, w niektórych sytuacjach może dojść do schorzenia nazywanego hemochromatozą, związanego z nadmiarem żelaza w organizmie.Duże ilości soli żelaza (II) są toksyczne. Sole żelaza (III-VI) są nieszkodliwe, ponieważ się nie wchłaniają.
Czyli jeśli w wodzie jest dużo żelaza rozpuszczonego to niedobrze. W normie podaje się  zawartość żelaza ogólnego, czyli sumy różnych jego form.

2. Wikipedia: Żelazo wchłania się w dwunastnicy i jelicie cienkim w postaci Fe2+. Po wchłonięciu wiązane jest przez apoferrytynę w błonie śluzowej przewodu pokarmowego. Powstaje ferrytyna, a żelazo znajduje się wtedy na +3 stopniu utlenienia. We krwi transportowane jest przez transferynę. Magazynowane jest w wątrobie również w postaci ferrytyny.
Czy może się skumulować w wątrobie w zbyt dużej ilości?

3. ciazowy.pl: Objawy niepożądane przyjmowania doustnych preparatów żelaza:
- czarne zabarwienie stolca;
- metaliczny smak w ustach;
- rzadko biegunki i wymioty;
- uczulenie na preparaty żelaza z objawami podobnymi do w/w.
witaminyzdrowia.pl: U dzieci matek przyjmujących zbyt duże ilości żelaza obserwowano objawy zatrucia.
Żelazo jest potrzebne bakteriom do rozwoju i dodatkowe jego porcje mogą stymulować ten proces poprzez nasilanie przechodzonych przez nas infekcji.
Czyli można mieć objawy niepożądane po preparatach, a po wodzie?

4. Jeśli w wodzie jest żelazo, wówczas mogą powstawać w instalacji wodnej osady żelaziste, które stanowią doskonałe podłoże do rozwoju mikroorganizmów, czyli woda może zostać skażona, a taka na pewno nie służy zdrowiu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.