poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Stabilność biologiczna wody


    Pojęcie „stabilności wody” w rurach, zbiornikach wodociągowych można zrozumieć intuicyjnie - w wodzie nie powinny przebiegać żadne procesy. Dodając jeszcze słowo „biologiczna” można się domyślać, że chodzi o to, żeby nie przebiegały zjawiska takie, które umożliwią życie mikroorganizmom, nie tylko chorobotwórczym. W wodzie do picia nie są potrzebne żadne drobnoustroje.



     Takie domysły są prawdziwe. Teoria mówi, że istotne jest, aby woda po procesach uzdatniania charakteryzowała się stabilnością biologiczną. Stabilność biologiczna wody to cecha wyrażająca się brakiem skłonności do wtórnego rozwoju w niej mikroorganizmów, podczas transportu i magazynowania. Zatem woda stabilna biologicznie nie umożliwia rozwoju mikroorganizmów w zbiornikach wody czystej i sieci wodociągowej. 
     Najważniejszą metodą utrzymania stabilności biologicznej wody jest taki dobór procesów i parametrów technologicznych, aby jak najskuteczniej usunąć z niej nieorganiczne i organiczne substraty podatne na biodegradację, będące źródłem energii dla mikroorganizmów.
     W wodzie ze studni przydomowej też powinniśmy zapewnić takie warunki, żeby nic się w instalacji nie rozwijało. To właściwie może być prostsze niż w wodociągach, szczególnie tych rozległych.Jednym z ważnych zabezpieczeń są lampy bakteriobójcze UV.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.