wtorek, 26 maja 2015

Dlaczego ta woda ma taki kolor?

     Jeśli w wodzie obecne jest żelazo, wówczas bardzo często woda ma ciemne zabarwienie. Zabarwienie i zmętnienie często pojawia się dopiero po kontakcie wody z powietrzem. Jednak w naturze można spotkać wodę o ciemnym kolorze, który nie pochodzi od związków żelaza.

     Grupa związków, które stanowią ważną frakcją organiczną występującą w wodach, są naturalnymi domieszkami, powodującymi głównie ciemne zabarwienie wody zostały nazwane substancjami humusowymi (SH). Naturalne, gdyż powstają w środowisku, a dokładnie w glebie. Co do mechanizmów tworzenia, jak i wzorów chemicznych nie ma jednoznacznej opinii wśród naukowców. Źródłem SH mogą być również ścieki. 
     Schemat podziału substancji humusowych, z uwzględnieniem barwy jaką nadają wodzie:


Schemat podziału SH, z uwzględnieniem zabarwienia, z książki Stevensona, „Humus chemistry. Genesis,composition, reactions”


     Substancje humusowe powodują istotne zwiększenie intensywności barwy wody i często rzutują na to jak taką wodę oczyszczać.

     Szacuje się, iż w ekosystemach słodkowodnych na Ziemi znajduje się ok. 0,6 mld ton węgla w postaci rozpuszczonych substancji humusowych.

     Złożona budowa chemiczna SH nie jest jeszcze w pełni poznana, a podawane wzory strukturalne mają charakter hipotetyczny. Związki te charakteryzują się dużą reaktywnością, co wiąże się z ich rolą w przenoszeniu, zatrzymywaniu i kumulowaniu niebezpiecznych substancji takich jak pestycydy, PCB, WWA. Poza tym SH są ligandami wiążącymi się z metalami ciężkimi oraz prekursorami szkodliwych THM – ów i innych halogenowych związków organicznych, tworzących się w procesie dezynfekcji wody (takie związki są dla nas szkodliwe). 

     Innym problemem jest wpływ obecnych w wodzie kwasów humusowych na procesy wtórnego zanieczyszczania poprzez intensyfikację procesów korozji w sieciach wodociągowych – przy niewielkich stężeniach SH tworzy się warstwa ochronna węglanu wapnia, a przy większych stężeniach powstają namuły (osady będące mieszaniną SH, węglanu wapnia i materiału mineralnego).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.