poniedziałek, 11 maja 2015

Zapach wody do picia



     Zapach to ważna sprawa z uwagi na komfort korzystania z wody. Zapach wody powinien być akceptowalny przez konsumentów i bez nieprawidłowych zmian (tak podaje rozporządzenie dotyczące jakości wody do picia), a tak naprawdę woda do picia powinna być bezwonna, a kawa powinna pachnieć tylko kawą, herbata - herbatą...



     Nieakceptowalny może być wywołany przez obecność różnych substancji. Dlatego, czasem w wynikach analizy wody, można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące tego wskaźnika jakości wody. Mogą to być oznaczenia literowe: R - roślinny, G - gnilny, S - specyficzny i skala od 0 (brak zapachu) do 5 (bardzo silny). Spotyka się również konkretne określenia: zapach siarkowodoru (H2S), ropopochodne, żelazisty (metaliczny), metan. Jednak najczęściej jest to krótka informacja, że zapach jest akceptowalny lub nieakceptowalny.
     Niekiedy jest dokuczliwy w większym stopniu w ciepłej wodzie – ciepła woda śmierdzi.


     Do walki z zapachem stosuje się głównie filtry węglowe, które radzą sobie również z chlorem, dodawanym do wody wodociągowej, w celu jej dezynfekcji. Jeśli zapach spowodowany jest obecnością żelaza, siarkowodoru, to odżelaziacz może poradzić sobie z tymi dwoma składnikami, np. taki który pracuje ze złożem Greensand Plus.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.