środa, 18 lutego 2015

Odżelazianie wody na lubelszczyźnie



     W rozpoczętych wędrówkach po miejskich zakładach oczyszczania wody (pierwsza została opisana w Z wizytą w Zakładzie Oczyszczania Wody) warto zobaczyć jak odżelazia wodę MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie, produkujący wodę na potrzeby mieszkańców, korzystając z zasobów wód podziemnych. Oczywiście o szczegółach dotyczących działania stacji uzdatniania wody i jakości ujmowanej wody warto przeczytać na stronie internetowej przedsiębiorstwa.




     Na stacji wodociągowej "Sławinek" prowadzony jest proces odżelaziania poprzez utlenianie związków żelaza tlenem z powietrza, a następnie filtracja na 4 filtrach pospiesznych otwartych. Na stacji wodociągowej "Centralna" odżelazianie realizowane jest przez system 4 odżelaziaczy zamkniętych, ciśnieniowych, z utlenianiem związków żelaza wodą chlorową z istniejącej chlorowni. Zastosowane nowoczesne złoża filtracyjne pozwalają na stosowanie dużych prędkości filtracji.


     I tu pojawiają się ciekawe elementy do oczyszczania wody: filtry pospieszne otwarte. W poprzednich rozważaniach pokazano pracę głównie tych zamkniętych, a więc działających pod ciśnieniem (schemat filtra opisany w Odżelazianie wody - klasyka, cz.2). 
     Odżelaziacze otwarte działają tak, iż woda filtruje się przez złoże filtracyjne grawitacyjnie, oczywiście z odpowiednią prędkością. Obydwa rodzaje filtrów - otwarte i zamknięte należą do pospiesznych, czyli pracujących z podobnymi prędkościami. Ale to nie czas i miejsce na szczegóły. Zarówno konstrukcji, jak i prędkością filtracji należy poświęcić więcej uwagi... w przyszłości. Tymczasem można przeczytać o filtrach powolnych: Filtry powolne – nie znaczy zbyt wolne.
     W lubelskich zakładach oczyszczania wody warto zwrócić uwagę na sposób utleniania związków żelaza. W pierwszym wypadku to standardowe napowietrzanie, a w drugim z zastosowaniem chemicznego utleniacza - chloru.

źródło informacji: http://www.mpwik.lublin.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.