poniedziałek, 16 marca 2015

Antracyt to węgiel kopalny     Antracyt to węgiel kopalny. Po odpowiednim rozdrobnieniu, tak aby powierzchnia ziaren i przestrzenie pomiędzy nimi stanowiły optymalne warunki do filtrowania i płukania złoża, otrzymuje się materiał filtracyjny, który można zastosować również w odżelazianiu. Z tym, że używa się go najczęściej jako jednej z warstw w złożu wielowarstwowym. Jest stosunkowo lekki, zatem w klasycznym układzie antracytowo-piaskowym będzie stanowił górną część złoża.     Antracyt, znany częściej w nazewnictwie handlowym jako hydroantracyt, służy głównie do tego aby poprawiać efekty filtracyjne i wydłużyć cykl filtracyjny (czas pracy pomiędzy kolejnymi płukaniami filtra).
     Oprócz tego, iż stosowany jest w złożach wielowarstwowych do usuwania żelaza i manganu, radzi sobie z zatrzymywaniem zawiesin, krzemionki, ochrania zmiękczacze i filtry węglowe (z węglem aktywnym), instalacje odwróconej osmozy.

     Dlaczego stosuje się hydroantracyt w odżelaziaczach:

1. Jest to górna warstwa, czyli pozwala ochraniać tą dolną, np. Greensand Plus, w konsekwencji na początku odfiltrowywane są grubsze zawiesiny, a niżej mogą być zatrzymane kolejne, co z kolei zwiększa efektywność odżelaziania i cykl filtracyjny.

2. Złoże dobrze się rozwarstwia po płukaniu - następuje samoistne poukładanie warstw filtracyjnych.

3. Można zwiększyć prędkość filtracji, bez utraty jakości filtratu.

4. Podczas płukania, a w przypadku odżelaziaczy musi być bardzo intensywne, nie ma strat związanych z wypłukiwaniem ziarenek złoża.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie spamuj, proszę.