środa, 29 kwietnia 2015

Idealny odżelaziacz wody



     Idealny, najlepiej bezobsługowy, odżelaziacz to... Istnieje taki? Kto już w jakimś stopniu poznał temat odżelaziania wody wie, że takiego filtra nie ma. Może dla określonej wody, warunków dobiera się optymalne rozwiązanie, ale i tak zapewne wymaga ono odpowiedniej eksploatacji, konserwacji. Oczywiście automatyka to jedno, ale nawet w domu nie można zainstalować odżelaziacza i o nim zapomnieć.

     Tym razem szybki przegląd odżelaziaczy, od najprostszego (właściwie uzupełniającego lub prowizorycznego lub jeśli nie ma innych możliwości) - narurowego rozwiązania do największego (to filtry otwarte, grawitacyjne).

     

1. Filtr narurowy - najmniejsza wydajność, przy wysokim stężeniu żelaza konieczna częsta wymiana wkładów, niski koszt inwestycji, bardzo wysoki eksploatacji. Rozwiązanie raczej do domku letniskowego.



2. Odżelaziacz domowy, automatyczny, w zależności od jakości wody ze złożem Greensand Plus, Birm - zawsze musi być dopasowany do jakości wody, warunków montażowych, oczekiwań użytkowników wody.









3. Przy niewielkim przekroczeniu maksymalnej zawartości żelaza i manganu, podwyższonej twardości można zastosować standardowy zmiękczacz (przeczytaj: Odżelazianie przez zmiękczanie) lub filtr wielofunkcyjny ze złożem Crystal-Right.







 
4. Jeśli woda ma bardzo niską jakość jeden stopień filtracji może nie wystarczyć.









5. Jeśli potrzebna jest większa wydajność, np. dla budynku wielorodzinnego często łączy się równolegle klika zbiorników filtracyjnych.








 
 6. Na dużych stacjach oczyszczania wody pracują odżelaziacze w tzw. halach filtrów. Mogą to być zbiorniki cisnioeniowe lub otwart, grawitacyjne.
Na zdjęciu SUW "Modłowa" hala filtrów -  http://www.pwik.boleslawiec.pl

poniedziałek, 27 kwietnia 2015

Woda wodociągowa, czy woda ze studni



     Zarówno woda wodociągowa, jak i z własnej studni wymaga pewnych nakładów finansowych. Woda dostarczana przez przedsiębiorstwa wodociągowe ma teoretycznie dobrą jakość, w praktyce, szczególnie przy starej infrastrukturze wodociągowej lub bardzo twardej wodzie, stacja doczyszczania wydaje się wprost niezbędna. Woda ze studni może mieć bardzo dobrą jakość, ale najczęściej wymaga odżelaziania, zmiękczania lub dezynfekcji.




     Kalkulacje są trudne. Jeśli ktoś wprowadza się do nowego budynku musi ponieść koszt przyłącza wodociągowego, a w niektórych miejscach to ogromny wydatek. Z resztą nie wszyscy, nawet w tych czasach, mają możliwość podłączenia się do wodociągów! Za wodę wodociągową trzeba coraz więcej płacić. 
     Jak podano w artykule, z dnia 19.01.2015, Dlaczego woda w Polsce jest tak droga?:

W ciągu ostatnich 14 lat odprowadzanie ścieków podrożało o 220 proc., a woda o 145 proc. Osiągnęliśmy jeden z najwyższych poziomów cen wody względem udziału w wydatkach gospodarstw domowych, ale końca wzrostów nie widać.
 
     Na stronie www.cena-wody.pl można znaleźć aktualne zestawienia wydatków na wodę. Różnice są znaczne. Podsumowanie zestawienia dla gospodarstw domowych, odpis z dn. 2015-04-26, z uwagą, iż w tym momencie dane to ceny dla gospodarstw domowych. W przypadku, gdy gmina dopłaca do cen wody czy ścieków, dopłaty te nie są uwzględniane a prezentowana wartość jest taka, jaką otrzymuje producent wody (cena końcowego odbiorcy + dopłata):




Cena brutto zł/m3
Gdzie

woda
ścieki
suma
Minimum
1,67
2,78
4,45
Wąsewo - Gmina
Maksimum
29,70
39,00
68,70
Stara Kamienica - Gmina
     
     Wybór wody ze studni również wiąże się z różnymi wydatkami. Wykonuje się nowe studnie (wiercone, kopane) lub odnawia stare. Ważne, żeby czyszczenie zrobić porządnie i okresowo powtarzać. Takie zabiegi opisano na stronie http://www.wodawdomu.pl/czyszczenie-studni.

     W ramach czyszczenia studni kopanej wykonywane są:
- wypompowanie wody ze studni
- wybranie warstwy mułu i osadów (do 60 cm)
- oczyszczenie mechaniczne (szczotkowanie ręczne)
- czyszczenie chemiczne (najdokładniejsze czyszczenie cembrowiny)
- uzupełnienie lub wykonanie podsypki żwirowej (specjalnym żwirem filtracyjnym)
- dezynfekcja studni wg  zaleceń PSSE (Sanepidu)
- dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku
- dezynfekcja wody studziennej po usłudze
- drobne naprawy(po wcześniejszym ustaleniu i w ramach możliwości technicznych)
     
W ramach usługi dezynfekcji studni wierconej (głębinowej) wykonywane są:
- intensywne pompowanie (pompą własną lub Klienta) przez określony czas
- dezynfekcję roztworem dezynfekcyjnym na całej głębokości studni
- dezynfekcją dna studni dezynfekantem stałym
- dezynfekcja instalacji wody pitnej w budynku

     W obu przypadkach: poboru wody z własnego ujęcia i korzystanie z wodociągu zbiorczego, w zależności od jakości wody, stosuje się odpowiednie stacje doczyszczania i uzdatniania wody. Takie stacje wymagają nieraz odpowiednich materiałów do eksploatacji, np. soli tabletkowanej lub nadmanganianu potasu, okresowego przeglądu serwisowego, wymiany promiennika UV. Filtry powodują powstawanie popłuczyn, co wiąże się z dodatkowymi ściekami, dodatkowy koszt powstaje, gdy odprowadzane są do szamba lub kanalizacji.

     Jest jeszcze jedna możliwość. Równoczesne korzystanie z wody wodociągowej i ze swojego ujęcia. To wszystko trzeba przekalkulować, choć nie wszyscy mają wybór...

czwartek, 23 kwietnia 2015

Twardość wody - pomiary


     Obrazowo twardość wody opisuje się jako właściwość polegającą na zużywaniu pewnych ilości mydła bez wytwarzania piany, podczas wytrząsania próbki z mydłem. Właściwość tą nadają wodzie głównie rozpuszczone sole wapnia i magnezu. Doświadczalnie sprawdza się, czy woda jest twarda, czy miękka. Jeśli podczas mydlenia trudno uzyskać pianę i łatwo ją zmyć – woda jest twarda; jeśli piana powstaje szybko, ale trudno ją spłukać – woda jest miękka. 
     Zalecana przez normy twardość wody to taka, która mieści się w zakresie od 60 do 500 mgCaCO3/l, w stopniach niemieckich to 3,36 do 28 dH. Ogólnie, to czy odczuwamy podczas mycia, czy woda jest miękka, czy twarda to sprawa indywidualna. Natomiast użyteczna wartość twardości ogólnej to ta bliska dolnej granicy - 60 mgCaCO3/l.  
     Najłatwiejszym sposobem pomiaru twardości wody, we własnym zakresie, jest tester twardości, kropelkowy. Może mierzyć w różnych jednostkach, które potem w prosty sposób można zamienić na inne: stopnie niemieckie (dH, °n lub °d), stopnie francuskie (°f), zawartość węglanu wapnia (mgCaCO3/dm3) i sporadycznie stosowane, gramorównoważniki (mval/dm3). 
     
   

     Polecany tester twardości mierzy w stopniach francuskich (pomiar polega na dodawaniu i liczeniu kropel wskaźnika, aż do zmiany koloru próbki, 1 kropla oznacza °f i równocześnie 10 mgCaCO3/dm3):





                                   akcesoria do zmiękczacza: zmiękczacze do wody Econet

                  
Jak przeliczać stosowane jednostki twardości.

Jednostka twardości
1 mgCaCO3/dm3
1 stopień niemiecki
°n lub °d
1 stopień francuski
°f
1 mval/dm3
1 mgCaCO3/dm3
1
0,0056
0,1
0,02
1 stopień niemiecki
°n lub °d
17,86
1
1,786
0,357
1 stopień francuski
°f
10
0,56
1
0,2
1 mval/dm3
50
2,8
5,00
1

Dla tych, którzy mają wątpliwości jak posługiwać się tabelą, przykłady:
1 mgCaCO3/dm3= 0,1 of
1 mval/dm3= 2,8 od



poniedziałek, 20 kwietnia 2015

Stabilność biologiczna wody


    Pojęcie „stabilności wody” w rurach, zbiornikach wodociągowych można zrozumieć intuicyjnie - w wodzie nie powinny przebiegać żadne procesy. Dodając jeszcze słowo „biologiczna” można się domyślać, że chodzi o to, żeby nie przebiegały zjawiska takie, które umożliwią życie mikroorganizmom, nie tylko chorobotwórczym. W wodzie do picia nie są potrzebne żadne drobnoustroje.



     Takie domysły są prawdziwe. Teoria mówi, że istotne jest, aby woda po procesach uzdatniania charakteryzowała się stabilnością biologiczną. Stabilność biologiczna wody to cecha wyrażająca się brakiem skłonności do wtórnego rozwoju w niej mikroorganizmów, podczas transportu i magazynowania. Zatem woda stabilna biologicznie nie umożliwia rozwoju mikroorganizmów w zbiornikach wody czystej i sieci wodociągowej. 
     Najważniejszą metodą utrzymania stabilności biologicznej wody jest taki dobór procesów i parametrów technologicznych, aby jak najskuteczniej usunąć z niej nieorganiczne i organiczne substraty podatne na biodegradację, będące źródłem energii dla mikroorganizmów.
     W wodzie ze studni przydomowej też powinniśmy zapewnić takie warunki, żeby nic się w instalacji nie rozwijało. To właściwie może być prostsze niż w wodociągach, szczególnie tych rozległych.Jednym z ważnych zabezpieczeń są lampy bakteriobójcze UV.

środa, 15 kwietnia 2015

Smak wody



     Wiadomo jednak, że smak to sprawa indywidualna, ale można podać wskazówki wskazujące na przyczyny pogorszenia zmiany smaku wodyZgodnie z przepisami smak powinien być akceptowalny dla konsumentów. Smak wody może wpływać na smak potraw i napojów, co jednak jest ważną sprawą. 



     Poprawa smaku wody może nastąpić po określeniu przyczyny jego pogarszania. Często pomagają filtry węglowe.

     Poniżej kilka uwag na temat smaku wody.

- Jedną z przyczyn może być instalacja wodociągowa wykonana z niewłaściwych materiałów. -
- Jeśli to woda wodociągowa może mieć  posmak chloru.
- Woda wodociągowa może też mieć metaliczny posmak, jeśli obserwuje się wtórne zanieczyszczenie żelazem.
- Woda o wartości pH 8 posiada mdły smak, przy wyższym pH dostrzegalny staje się mydlany posmak.
- Woda posiada orzeźwiający smak, gdy jej wartość pH jest poniżej 7,5, a jednocześnie jest chłodna i zawiera wystarczającą ilość dwutlenku węgla - ok. 10 mg/l i więcej. (Dezynfekcja wody pitnej, W. Roeske). 
- Woda z dużą ilością siarczanu magnezu może być gorzka,  z chlorkiem sodu – słona, z podwyższoną ilością żelaza – z metalicznym posmakiem. 

wtorek, 14 kwietnia 2015

Instalacja filtrów do wody w domu



     Kiedy już wiadomo, że stacja uzdatniania, doczyszczania wody ma stanąć w domu, warto wiedzieć o kilku sprawach montażowych. Oczywiście jeśli urządzenia montuje solidna firma doradzi, zadba o optymalne rozmieszczenie i estetycznie zamontuje wszystkie urządzenia.


Przydomowa stacja uzdatniania wody

Zastosowane stopnie uzdatniania wody zależą od oczekiwań co do jakości wody, pod kątem bezpieczeństwa i ze względów estetyczno-smakowych.


Miejsce
     Filtry powinny być umieszczone w domu (nie w prowizorycznych studzienkach), może to być kotłownia, garaż, ogólnie miejsce, które uchroni urządzenie elektroniczne przed zniszczeniem oraz zbiorniki z wodą przed zbyt niską temperaturą.
     W przypadku wody wodociągowej podłączenie filtrów wykonuje się za wodomierzem, a jeśli dom jest zasilany wodą z własnego ujęcia, zaraz za wejściem wody do budynku.
     Na stację uzdatniania wody potrzebna jest odpowiednia powierzchnia oraz wysokość pomieszczenia. Przy rozbudowanych stacjach uzdatniania wody (kilka stopni filtracji) poszczególne elementy nie muszą stać obok siebie, choć jest to najbardziej praktyczne. Najłatwiej zaplanować układ urządzeń pod ścianą. 
     Przykładowo, standardowy odżelaziacz dla domu jednorodzinnego, ze złożem Greensand Plus Econet FGr 13 (zbiornik filtracyjny o średnicy 13 cali) ma następujące wymiary: 
a) zbiornik filtracyjny: średnica 0,3 m, wysokość z nakręconą głowicą 1,7 m + potrzeba ok. 0,3 m na zamontowanie filtra; 
b) zbiornik na nadmanganian potasu, średnica 0,3 m. 
c) potrzebna powierzchnia na zamontowanie: ok. 0,7 m x 0,5 m.
     Lampę bakteriobójczą UV umieszcza się na ścianie w pozycji pionowej lub poziomej. Szafka sterująca musi wisieć na wysokości min 120 cm od posadzki.


     Wodę na podlewanie zieleni najczęściej odpowiednio się wydziela. Z powodu stosunkowo dużego zużycia wody przez systemy nawadniające filtry musiałyby pracować z bardzo dużą wydajnością, zatem należałoby zastosować urządzenia kilkukrotnie większe. Z kolei napełnianie domowych basenów jest możliwe, ale z zachowaniem odpowiednich procedur.


Odprowadzanie popłuczyn
     W cyklu filtracyjnym, w filtrach zawierających złoża filtracyjne następuje proces ich płukania. Powstają wówczas, tzw. popłuczyny, które traktuje się jak ścieki, bardzo rozcieńczone. Zatem do prawidłowego zainstalowania filtrów konieczne jest podłączenie ich do kanalizacji (czasem może to być przeprowadzenie przewodów odpływowych do przylegających pomieszczeń). Popłuczyny odprowadza się łącznie z innymi ściekami do szamba, przydomowej oczyszczalni, za pomocą kanalizacji zbiorczej lub odrębnie – wykonuje się studnię chłonną. Szczególnie dużo popłuczyn powstaje przy płukaniu odżelaziaczy. Natomiast ścieków nie produkują lampy bakteriobójcze UV, filtry narurowe z manualnym czyszczeniem -  choć te czasami można podłączyć do kanalizacji.

Zasilanie
     Praktycznie każdy filtr do wody czy lampa bakteriobójcza UV potrzebują podłączenia do prądu – chodzi o standardowe gniazdo elektryczne 230 V. Wyjątkiem są filtry siatkowe z manualnym czyszczeniem lub z wymiennymi wkładami.

Sterowanie pracą filtrów
     Obecnie nie ma najmniejszego sensu stosowania filtrów w domu, których praca sterowana jest manualnie. Głowice sterujące, w pełni elektroniczne, są najczęściej skonstruowane tak, iż mogą pracować, oczyszczając wodę o bardzo niskiej jakości. Ręcznej obsługi mogą wymagać tylko narurowe filtry mechaniczne. Przy wyborze stacji uzdatniania wody warto zwrócić uwagę na cenę elementów serwisowych, pod tym kątem poleca się głównie sterowniki Clack. Przy najtańszych systemach warto upewnić się, iż gwarancja obejmuje użytkowanie tych zaworów np. na wodzie zażelazionej. Tanie, ale solidne, mające jednak pewien ograniczony zakres wydajności są systemy Canature.

piątek, 10 kwietnia 2015

Zmiękczacze wody w budynkach wielorodzinnych



     Zdecydowanie najbardziej ekonomicznym podejściem do poprawy jakości wody - najczęściej wodociągowej, czyli do doczyszczania wody, w budynkach wielorodzinnych, apartamentowcach jest zastosowanie centralnej stacji filtrów. 



     Do typowych rozwiązań należą: 
1. zmiękczanie z zastosowaniem żywicy jonowymiennej, co ma bardzo dobry wpływ na żywotność i wydajność instalacji wodociągowej oraz centralnego ogrzewania; 
2. filtracja na złożu węglowym, poprawiająca smak i zapach wody, a tym samym podwyższająca komfort życia mieszkańców; 
3. dezynfekcja za pomocą bakteriobójczych lamp UV, gwarantująca bezpieczną i zdrową wodę, pozbawioną organizmów chorobotwórczych. 
4. filtry mechaniczne jako uzupełnienie instalacji. 

     Zdecydowanie najczęściej wybierane są zmiękczacze wody. Sam proces zmiękczania wody został już opisany wcześniej, np. Odżelaziacz lub zmiękczacz, Komu potrzebny zmiękczacz do wody.
 
     W budynkach wielorodzinnych warto stosować zmiękczacze w układzie wahadłowym, tzw. duplex lub twin. Oznacza to, że zamontowane są dwa zbiorniki z żywicą zmiękczającą, działające naprzemiennie. W ten sposób do odbiorców dopływa nieprzerwanie woda zmiękczona. W przeciwieństwie do pojedynczych kolumn zmiękczających, kiedy to na czas regeneracji użytkownik dostaje wodę surową – niezmiękczoną. Sterowanie elektroniczne pozwala na odpowiednie przełączanie trybu pracy zbiorników – po wyczerpaniu się zdolności jonowymiennej żywicy w jednym zbiorniku, rozpoczyna się jej regeneracja i w tym momencie wodę zmiękczoną produkuje drugi zbiornik.
 
Zmiękczacz Econet Duplex FZm

     Należy zawsze przeprowadzić kalkulację, jakiej wielkości wybrać zbiorniki filtracyjne, czy ma to być układ zbiorników, czy może ekonomicznie będzie stosować jeden filtr, który płucze się w nocy. Koniecznie w kalkulacjach uwzględnia się twardość wody, bo z tego wynika częstotliwość regeneracji, a zatem zużycie soli i powstanie wód popłucznych, czyli dodatkowych ścieków, za które też ponosi się opłaty.

środa, 8 kwietnia 2015

Śmierdząca ciepła woda



     Kto doznał tej "przyjemności" ten wie, o czym będzie ten wpis. To najczęściej nie zapach, który się nie podoba, tylko okropny smród, bowiem pochodzący od obecnego w wodzie siarkowodoru. Temat nie jest bezpośrednio związany z odżelazianiem, lecz czasem się łączy ze sobą. Warto jednak znać przyczyny i sposoby rozwiązania, gdyby pewnego dnia trudno było korzystać z wody, z powodu jej zapachu "zgniłych jaj".




     Po pierwsze należy stwierdzić, czy nieprzyjemny zapach wody dotyczy  tylko ciepłej wody. To ważne, gdyż i woda zimna może zawierać siarkowodór, wówczas to sprawa źródła wody. Siarkowodór często występuje razem z żelazem i jest wtedy naturalnym składnikiem, który można wyeliminować np. podczas filtracji przez złoże odżelaziające Greensand Plus lub filtry węglowe z odpowiednio dobranym węglem aktywnym. 

     Po drugie, gdy już wiemy, że to śmierdzi ciepła woda, szukamy instrukcji do podgrzewacza wody. A tam można znaleźć cenne uwagi:
 
1. W wodzie o małej zawartości tlenu mogą rozmnożyć się zmniejszające zawartość siarczanów bakterie żywiące się wodorem uwalniającym się na anodzie. Powstający przykry zapach podgrzanej wody można usunąć jedynie poprzez wymianę anody ochronnej na tzw. anodę przeciwprądową. Koszty takiej wymiany ponosi użytkownik. Fragment pochodzi z instrukcji Storacell, Junkers Bosch Termotechnik.

2. Przykry zapach lub ciemne zabarwienie wody w zasobniku spowodowane jest obecnością zmniejszających zawartość siarczanów bakterii występujących w wodzie o małej zawartości tlenu. Czyszczenie zbiornika, wymiana anody ochronnej i podgrzanie wody do temperatury 60°C. Jeżeli to nie wystarczy, zaleca się montaż anody przeciwprądowej. Koszty montażu ponosi użytkownik. Fragment pochodzi z instrukcji Storacell, Junkers Bosch Termotechnik.

3. W celu wyeliminowania ewentualnego zapachu siarkowodoru (zapach spowodowany przez bakterie żyjące w ubogiej w tlen wodzie) zalecamy przestrzegać okresowego czyszczenia zbiornika i wymiany anody oraz dodatkowo, raz na jakiś czas, niezależnie od standardowej nastawy temperatury, przegrzanie wody w zbiorniku do temperatury powyżej 65°C. Fragment pochodzi z instrukcji Bawar, NIBE-BIAWAR.

4. Przy wodzie ubogiej w tlen może dojść do rozwoju bakterii w czasie eksploatacji zasobnikowego podgrzewacza wody. Powstający w ten sposób nieprzyjemny zapach można usunąć poprzez krótkotrwałe uruchomienia podgrzewacza z temperaturą powyżej 60oC, czyszczenie zbiornika czy też wymianę anody magnezowej. (...)
W czasie użytkowania ogrzewacza, przy wodzie ubogiej w tlen może dojść do rozwoju bakterii redukujących zawartość siarczanów, które pobierają pożywienie z produkowanego przez anodę tlenu. Powstający w ten sposób nieprzyjemny zapach można usunąć wyłącznie poprzez wymianę anody magnezowej na tzw. anodę tytanową zasilaną ze źródła prądu zewnętrznego. Koszt wymiany i przeróbek w tym przypadku ponosi użytkownik. Fragmenty pochodzą z instrukcji Berenta, IDRA TOP.

     Czyli jak rozwiązać problem zapachu ciepłej wody? W skrócie:
1. wymiana anody magnezowej, na nową magnezową lub trwalszą tytanową,
2. chlorowanie instalacji (siarkowodór + podchloryn sodu = substancja bez zapachu),
3. okresowe przegrzewanie instalacji.

czwartek, 2 kwietnia 2015

Brązowa woda



     Brązowa woda, najczęściej za sprawą zażelazienia, może pochodzić zarówno ze studni, jak i z wodociągu zbiorczego, gdzie obserwuje się wtórne zanieczyszczenie. Oczywiście nie zawsze sprawcą brązowego koloru wody jest żelazo!


     W niektórych akwariach potrzebne są specyficzne warunki i brązowa woda. Oczywiście to nie woda z żelazem. Kolor powodują korzenie, które wydzielają garbniki lub filtry torfowe - dostarczają substancje humusowe.
zdjęcie - źródło: http://www.akwa-mania.mud.pl

     To Czerwona Woda płynąca prze Góry Stołowe. Nazwa jest adekwatna do koloru wody, który spowodowany jest charakterem gruntów przez które przepływa - torfami. W razie pragnienia, takiej wody można się napić. To zabarwienie raczej nie pogarsza smaku.
 zdjęcie - źródło: http://www.fototrip.pl
.
     I tu widać "bohatera" opowieści - żelazo. Ten, kto ma wodę zażelazioną zna doskonale problemy z zaciekami na sanitariatach, plamy na ubraniach po praniu, itd.
 zdjęcie - źródło:  http://blog.puriteam.com
.

     Napijmy się zażelazionej wody? Ten kolor tak łudząco podobny, a jednak tak wielka to różnica...
 .zdjęcie - źródło: http://office.microsoft.com

środa, 1 kwietnia 2015

Woda może być korozyjna



Można zastanawiać się nad problemem, czy istnieje powiązanie pomiędzy tym, że coś koroduje (coś, czyli rury, urządzenia ze stali) i wodą zmiękczoną.
 

Należy zacząć od pojęcia korozji. Jest to stopniowe niszczenie tworzyw metalowych i niektórych niemetalowych, wskutek chemicznego lub elektrochemicznego oddziaływania środowiska korozyjnego, w wyniku którego zmieniają się stan i właściwości niszczonego tworzywa. Kiedy woda jest korozyjna? To złożone zagadnienie, nie opierające się tylko na jednym parametrze, np. twardości wody. Z tym wskaźnikiem można powiązać pojęcie stabilności chemicznej. Mówimy, że woda jest stabilna chemicznie, jeżeli w określonych warunkach ciśnienia i temperatury nie powoduje korozji materiałów oraz nie są z niej wytracane związki trudno rozpuszczalne. Odnosząc się do pierwszego przypadku woda będzie agresywna korozyjnie, a do drugiego zaobserwujemy skłonność do wytrącania nadmiernych ilości węglanu wapnia, co też może intensyfikować korozję pod warstwą osadów. Oba stany nie są pożądane.
Woda wodociągowa, która w żaden sposób nie jest doczyszczana już w budynku, np. zmiękczana, również może wykazywać właściwości korozyjne. Istnieje kilka czynników, które na tę właściwość wpływają (również twardość wody, lecz w połączeniu z odczynem pH, obecnością i stężeniem tlenu rozpuszczonego). Przykładowo woda działa korozyjnie jeśli równocześnie jest kwaśna, z dużą ilością tlenu rozpuszczonego i bardzo miękka. To jednak nie reguła i chodzi tu głównie nie o twardość ogólną, ale twardość węglanową. Ogólnie można stwierdzić, że woda powinna się charakteryzować taką twardością, żeby niewielkie ilości osadów się jednak wytrącały. Odpowiedź na to jaka ma być właściwa wartość twardości jest uzależniona np. od wartości odczynu pH, a z tym się wiąże zawartość dwutlenku węgla agresywnego w wodzie.
Najbardziej właściwe dla zapobiegania korozji jest z jednej strony niedopuszczenie do agresywności korozyjnej, a z drugiej do nadmiernego wytrącania się osadów, co też może wpłynąć na uszkodzenie materiałów. Do oceny korozyjności nie wystarcza znajomość twardości ogólnej wody, lecz należy wykonać badania w celu obliczenia odpowiednich wskaźników, np. indeksu Langeliera lub Ryznara.
Zatem instalując zmiękczacz wody unikamy przede wszystkim tworzenia się nadmiernych ilości osadów, gdyż usuwane są sole wapnia i magnezu. Korozyjna jest woda destylowana – ma bardzo niski odczyn pH. Woda zmiękczona, mając kontakt z powietrzem pochłania dwutlenek węgla z atmosfery, aż do uzyskania stanu równowagi.